Dlaczego warto zrobić film o historii miejscowości?

Zastanawiasz się jak w ciekawy i atrakcyjny sposób opowiedzieć o historii Twojej miejscowości? Jak zainteresować historią lokalną dzieci i młodzież? Jak przypomnieć zapomnianego bohatera albo patrona szkoły?

Zobacz – jak odkrywamy historie i tworzymy o niej filmowe opowieści.

Możemy zaproponować Ci produkcję filmową z udziałem mieszkańców i nawiązującą do historii Twojego miejscowości .

Co zyskasz?

Wartościowy dokument, który przedstawi ciekawe wydarzenia i zapomnianego postaci z Twojego regionu. Gotowe narzędzie do wykorzystania na lekcjach w szkołach. I pomysł na organizację kolejnego interesującego i angażującego mieszkańców eventu historycznego – seansu kinowego.

Dlaczego warto?

Bo historia dzisiaj interesuje mieszkańców – świadczy o tym najlepiej popularność grup rekonstrukcyjnych, parad historycznych czy inscenizacji kostiumowych.
W naszych filmach odkrywamy historie, o których nie mówi się w podręcznikach szkolnych.
Na plan filmowy zapraszamy mieszkańców – również proponując im wcielenie się w rolę bohaterów z epoki.

Co nas wyróżnia?

;

Mamy w zespole historyków – pasjonatów, którzy z chęcią podejmują się tropienia lokalnych historii – wiedzą gdzie i jak zrobić profesjonalną kwerendę historyczną, niezbędną do realizacji filmu historycznego.

;

Do pracy nad scenariuszem angażujemy historyków i dziennikarzy, którzy doskonale wiedzą, jak w stworzyć porywającą dla odbiorców opowieść.

;

Uwielbiamy, kiedy możemy zaprosić mieszkańców – chcemy, aby spotkanie z historią lokalną było dla nich przygodą na planie filmowym.

Nasz pierwszy film historyczny powstał ponad 10 lat temu… i do dziś wymieniany jest w Wikipedii, i wykorzystywany na lekcjach historii w szkołach. To było wielkie przedsięwzięcie – opowieść o zapleczu i przygotowaniach do zwycięskiego powstania wielkopolskiego na ziemi gostyńskiej. Współpraca z rekonstruktorami, strażakami, samorządowcami, dziećmi i dorosłymi mieszkańcami…

Tropiliśmy zagadki średniowiecznej fary w Gostyniu. W naszej produkcji skupiliśmy się na tym, czego na co dzień nie widać. Szukaliśmy owianych legendą podziemi kościoła i wdrapywaliśmy się z kamerą na kościelną wieżę. W ślad za zabytkową figurą z dziedzińca farnego pojechaliśmy do Włoch, a pamiątek po bohaterach naszych filmów szukaliśmy po całej Wielkopolsce. Odkryliśmy jak powstało pomidorowe zagłębie w Pudliszkach, dlaczego w Gostyniu czci się Kasyno i jak przewoziła tajne meldunki najlepsza szybowniczka świata! Wiele tych historii moglibyśmy tutaj opowiadać.

Zobacz, co mówią nasi odbiorcy:

Film o powstaniu wielkopolskim? Do dzisiaj korzystam. To jedyny dostępny materiał prezentujący tę historię lokalnie.

Nareszcie mamy film o patronie szkoły! W prosty i ciekawy sposób możemy zaprezentować tę postać uczniom.

Wzruszyłem się. Pracowałem w zakładzie w Pudliszkach tyle lat…

To świetny pomysł na uczczenie świąt patriotycznych.

Widzieliśmy Wasz film w szkole! Wychowawczyni naszego syna przygotowała lekcje o patronce naszej ulicy!

To świetny pomysł na uczczenie świąt patriotycznych.

Dlaczego jeszcze warto przygotować film o historii Twojej miejscowości we współpracy z nami?

Teraz w pakiecie proponujemy Ci również:
premierowy pokaz filmowy w Twojej miejscowości a w komplecie – dodatkowo – scenariusz lekcji do wykorzystania przez nauczycieli w szkołach.

Umów się na spotkanie, żeby poznać więcej szczegółów i zapytać o cenę.

O co najczęściej pytają nasi Klienci?

Skąd wziąć pomysł na film historyczny?

Czasem wystarczy spojrzeć na nazwy ulic, placów, nazwiska patronów szkół. Czasem – trzeba przypomnieć sobie opowieści babci i dziadka sprzed lat. Spojrzeć na stare obrazy w muzeum albo kościołach. Zapytać nauczycieli i regionalistów. Warto też powspominać w gronie rodziny i przyjaciół. Chętne w tym pomagamy, wykorzystując wiedzę naszych historyków i ich umiejętność prowadzenia historycznych poszukiwań.

Czy każdy temat jest dobry na film historyczny?

To zależy.
Po pierwsze od tego, komu i czemu film ma służyć, bo na przykład nie każda historia nadaje się do opowiadania w szkole.
Po drugie – rzecz w tym, jakim budżetem będziemy dysponować przy produkcji. Czasem brakuje pamiątek, czy historycznej scenografii z epoki. Nie zachowały się żadne zdjęcia, listy, wspomnienia. Albo materiału z kwerend jest mało. Wtedy potrzeba kreatywności i pomysłowości, aby opowiedzieć taką historię albo z tej opowieści zrezygnować.

Skąd wziąć pieniądze na film historyczny?

To temat otwarty. Nasze produkcje finansowane są przez lokalne samorządy, muzea i instytucje kultury albo z grantów pozyskanych przez organizacje pozarządowe. Często też wspierają je lokalni przedsiębiorcy. Jesteśmy organizacją pozarządową z doświadczeniem w fundraisingu – możemy wspólnie zaplanować ścieżkę pozyskania funduszy na film.

Czego potrzebuję, aby zamówić produkcję filmu o historii miejscowości?

Hmm… Fajnie, jeśli masz gotową historię, którą chciałbyś się podzielić. Ale tak naprawdę, najważniejsza jest otwartość i chęć wspólnego działania. Tematu na film możemy poszukać razem, a organizację produkcji bierzemy w całości na siebie.

Zrealizowano w ramach projektu „Miejsce moje – potencjał regionu szansą na rozwój”
Sfinansowano ze środków NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Skip to content