Odkrywaj z nami Wielkopolskę!

Odkrywaj z nami Wielkopolskę! Ruszaj tropem zagadek, faktów i ciekawostek z regionu.

Dzięki naszym spacerownikom poznasz nieznane historie i zapomniane przez lata postacie. Wystarczy smartfon z dostępem do Internetu, czytnik kodów QR i aplikacja googlemaps.  Zobacz jak korzystać z multimedialnych spacerowników

Udanego odkrywania!

„Domachowskie zagadki”

Domachowo – serce Biskupizny. Zapraszamy do odkrywania najciekawszej wsi z Biskupizny. Odwiedzisz zabytkowy kościół w Domachowie, zobaczysz jak bawią się mieszkańcy podczas Festiwalu Tradycji i Folkloru, a także przejdziesz się trasą niezwykle widowiskowej procesji Bożego Ciała.

Fara w Gostyniu

Średniowieczna fara w Gostyniu to najstarszy kościół w mieście i najlepiej zachowany zabytek gotycki architektury sakralnej w Wielkopolsce. Czego dowiesz się, zwiedzając obiekt ze spacerownikiem? Poznasz, co kryją podziemia. Dowiesz się, co łączy kościół i Górą Zamkową. Usłyszysz, jakie historie skrywają grobowe, malowidła i zabytkowe figury.

Lata 20-te, 30-te

Już nie ma tamtych hoteli, restauracji i kin! Ale wybierając się na wędrówkę ulicami Gostynia z multimedialnym spacerownikiem, odkryjesz gdzie kwitło życie towarzyskie przedwojennego miasta, gdzie toczono spory polityczne, poczujesz jak doniosła była chwila powitania prezydenta Mościckiego. Zajrzysz do dawnego kina i odkryjesz, która ulica była obiektem zażartych kłótni o nazwę…

Szlakiem Organiczników

Czym była praca organiczna? Kim byli organicznicy? I dlaczego obradowali w kasynie? Spacerownik zaprowadzi Cię do miejsc związanych z czołowymi działaczami Kasyna Gostyńskiego. Odwiedzisz rodowe majątki Gustawa Potworowskiego, Edmunda Bojanowskiego czy Dezyderego Chłapowskiego.  Dowiesz się, jak wpłynęli na losy Wielkopolski w zaborze pruskim.

A może questy?

Czy ktoś woli tę rymowaną grę, która prowadzi do ukrytego w zagadkowym miejscu skarbu? Oto nasze propozycje na questing na ziemi gostyńskiej.

„Śladami prokuratora Karskiego”

Taki quest to tylko u nas! Gra przenosi spacerowiczów w realia Gostynia początków XX wieku. Trasa wiedzie do miejsc, które opisane są w poczytnych kryminałach historycznych autorstwa gostynianina Grzegorza Skorupskiego (seria z prokuratorem Adamem Karskim – „Smak błękitu”, „Dłonie śmierci”, „Pod czerwonym dębem”).  Zaczyna się w punkcie, które w powieści opisane jest jako miejsce zamieszkania przybyłego do Gostynia prokuratora….

„Śladami Edmunda Bojanowskiego”

Quest przybliża życie i działalność społecznika Edmunda Bojanowskiego z Grabonoga  – twórcy ochronek wiejskich dla dzieci, działacza na rzecz chorych i najuboższych mieszkańców, regionalisty zafascynowanego folklorem wiejskim i zaangażowanego w prowadzenie badań archeologicznych. Szukając śladów Bojanowskiego na ziemi gostyńskiej poznasz interesujące miejsca i zabytki, gdzie warto się zatrzymać na dłuższą chwilę.

„W przededniu powstania”

Quest zaprasza na wędrówkę ulicami Gostynia. Prezentuje miejsca i odkrywa fakty niezwykle istotne dla zwycięstwa powstania wielkopolskiego.  Opowiada o wydarzeniach sprzed 7 stycznia 1919 r. kiedy to gostynianie dołączyli do walk powstańczych. Przenosi uczestników gry nawet kilkadziesiąt lat wstecz!

„Towarzys(z)ki Gostyń”

Fabuła questa przenosi graczy do Gostynia z lat 80-tych ubiegłego wieku, czyli miasta osadzonego w realiach PRL-u. Wędrując ulicami odwiedzisz kultowe miejsca z tego okresu. W trakcie zabawy poznajesz i historię, i realia życia codziennego sprzed kilkudziesięciu lat. Jest.. „straszno i śmieszno”!

To jedyna taka gra!

Gra miejska

Połączenie najważniejszych wydarzeń z historii Polski z historią lokalną i okraszenie całości fikcyjną fabułą. To najczęściej zbrodnia, spisek, niewiarygodna zagadka. Oto w jaki sposób co roku powstaje scenariusz Gostyńskiej Gry Miejskiej. 

Wymyślona przed laty przez Grzegorza Skorupskiego https://www.skorupski.net realizowana jest co roku pod jego czujnym okiem i z jego zaangażowaniem. Skupia pasjonatów gier miejskich z Gostynia, Leszna a nawet z Gdańska, czy Zielonej Góry. 

Startujemy co roku w Prima Aprilis! Bo 1 kwietnia do dzień lokacji miasta! A potem już machina toczy się sama!

Skip to content