Biskupizna to mikroregion folklorystyczny położony w południowej Wielkopolsce. Miejsce gdzie muzyka, śpiew, taniec i dawna tradycja są ciągle żywe. 

 

Biskupizna to mikroregion folklorystyczny położony w południowej Wielkopolsce. Miejsce gdzie muzyka, śpiew, taniec i dawna tradycja są ciągle żywe. A zwyczaje przodków w naturalny sposób wplecione zostały w codzienne życie mieszkańców. W 2016 r. tradycje Biskupizny wpisane zostały na Krajową listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.

Aby poznać Biskupiznę, trzeba tam pojechać. Posłuchać gry na dudach w wykonaniu młodych mistrzów i zatańczyć wiwata. Tej tradycji trzeba dotknąć, nie da się jej opowiedzieć.

Aktualne imprezy i wydarzenia z regionu znajdziesz na portalu biskupizna.pl

My mamy dla was e-book „Szczypta Biskupizny”

Nie, to nie jest książka kucharska. To zestaw scenariuszy zajęć dla dzieci, które możecie przeprowadzić w szkole albo w domu. To szczypta tego, czego możecie posmakować w pełni, odwiedzając Biskupiznę.

Jakie zajęcia proponujemy? O stroju biskupiańskim, nauce wiwata i regionalnej piosenki. Jest przepis na biskupiańskie ciasteczka i pomysł na przyjęcie w wiejskim ogrodzie. Jest legenda z instrumentami z różnych strona świata, propozycja zrobienia słuchowiska i zabawy dramowe.

 

Pojedyncze scenariusze zajęć możecie pobrać tutaj:

BISKUPIANKI

BAJKODRAMA

JAK ZROBIĆ SŁUCHOWISKO

BISKUPIAŃSKIE UBIERANKI

PRZYJĘCIE U BABCI W OGRODZIE

MUZYCZNE PUZZLE I ŚPIEW

LEGENDA BISKUPIAŃSKA

Co ciekawego zwiedzić w Wielkopolsce?

Oczywiście Domachowo – serce Biskupizny.

Drewniany kościół w Domachowie to najpiękniejszy obiekt w regionie a organizowane tu wydarzenia ściągają gości z kraju i zagranicy. To Festiwal Tradycji i Folkloru, tradycyjne katarzynki i podkoziołek czy niezwykle widowiskowa procesja Bożego Ciała. 

Domachowo – wieś z tradycją możesz odkrywać korzystając z multimedialnego spacerownika.

Jeśli zdecydujecie się pojechać na Biskupiznę – zajrzyjcie do Domachowa. To serce tego regionu. Mamy dla was quest „W poszukiwaniu domachowskiego skarbu” albo multimedialny spacerownik „Domachowskie zagadki”.

Przewodnik „Domachowskie zagadki”

Quest „W poszukiwaniu domachowskiego skarbu”

Kto rządzi na Biskupiźnie? Czy młodych ludzi interesuje folklor i tradycja?

Czym zachwyca dzisiaj biskupiański strój? Które warsztaty biskupiańskie przyciągają dzieci, a które dorosłych? Posłuchajcie rozmów o tym, jaki potencjał dla rozwoju regionu ma folklor biskupiański dzisiaj.

Skip to content