Mapa, lornetka, kompas. Z czym kojarzy Wam się ten zestaw? Tak, niegdyś tropiciele zagadek nie ruszali w trasę bez takiego wyposażenia.  

A dzisiaj co zabierają ze sobą poszukiwacze przygód?  Zgodzicie się, że w pierwszej kolejności będzie to smartfon z dostępem do Internetu?  Taki zestaw niezbędny jest do korzystania z naszych spacerowników.

Czym jest spacerownik?

To multimedialna mapa, na której zaznaczone są ciekawe miejsca – zabytkowe kamienice, obeliski, pamiątkowe tablice, pałace i dwory.  Punkty na trasie nie są przypadkowe. Wszystkie łączy wspólna historia – niezwykłe wydarzenie albo wyjątkowa postać. Opowiadają o tym filmy, do których prowadzą umieszczone na mapie kody QR.  Filmowe opowieści pokazują to, czego nie widać gołym okiem. Prezentują niedostępne dla spacerowiczów wnętrza obiektu albo jego dawną świetność.  Inaczej mówiąc, odnosząc się do konkretnych miejsc obecnych w przestrzeni miejskiej dzisiaj  – przenoszą użytkowników w przeszłość pełną ekscytujących zdarzeń, a dzisiaj czasem kompletnie zapomnianą.

Połączenie mapy i nowoczesnych technologii sprawia, że spacerownik staje się bardziej atrakcyjny, również dla młodszego pokolenia.

Jak korzystać?

Poruszanie się po trasie spacerownika to odkrywanie zaznaczonych na mapie miejsc.

Pinezki google i kody QR

Żeby dotrzeć do wskazanego miejsca, trzeba właściwie odczytać współrzędne, którymi oznaczone są punkty na mapie. To tzw. pinezki google. Tutaj niezbędny jest smartfon do dostępem do Internetu oraz aplikacją google maps.

Niezbędny będzie również czytnik kodów QR. Jest on wbudowaną aplikacją w nowszych modelach smartfonów. W starszych można go po prostu pobrać i zainstalować (oczywiście bezpłatnie).

Z czytników korzystamy chcąc wyświetlić film, do którego prowadzą kody QR naniesione na mapie.

Dzisiaj to nic wyjątkowego. Z obu narzędzi korzystamy na co dzień. Z gogle maps – wyznaczając trasę w samochodzie, zwiedzając miasta albo biegając po lesie.  A kody QR skanujemy na przykład z etykiet na produktach spożywczych albo metek lubianych marek.  Kody coraz bardziej popularne są w książkach, pojawiają się też w przestrzeni miejskiej.  

Odkrywanie miejsc na trasie 

Trasę spacerownika można przebyć na luzie, spacerując w gronie przyjaciół czy rodziny. Czas przejścia to … spacer. Tak, spacer to nie jednostka. Ale trasa pomyślana została tak, żeby można było przebyć ją w całości w ciągu jednego wyjścia. Więc to ok. 1 – 2 godzin.  

Odkrywanie miejsc ze spacerownika może też przybrać formę gry. Spacerownik (albo dołączona do niego karta gry) to również zagadki, quizy, szyfry i krzyżówki do rozwiązania.  Wówczas na trasie musimy stać się jeszcze bardziej uważni. Odpowiedzi zawarte są w filmach albo ukryte w detalach odwiedzanych obiektów.

Jak powstaje spacerownik?

Spacerownik to zazwyczaj praca zespołowa. Najczęściej w roboczych zespołach znajdują się: historycy – znawcy historii, wokół której budujemy opowieść ze spacerownika oraz osoby, znakomicie zorientowane w przestrzeni miejskiej, które mają wiedzę na temat stanu i dostępności obiektów związanych z trasą spacerownika. Potrzebny jest też ktoś, która ma pomysł na fabułę i potrafi zgrabnie napisać scenariusz do spacerownika – w zespole fundacji mamy osoby, które się w tym wyspecjalizowały. Niezbędni są też grafik i filmowiec.  Pierwszy – do opracowania mapy, drugi – do przygotowania filmów z tematycznymi opowieściami.

Co najważniejsze, przed przystąpieniem do pracy merytorycznej i realizacji filmowej musimy sprawdzić wszystkie miejsca na trasie – może okazać się, że któreś jest niedostępne, zostało zmienione, zasłonięte, przebudowane itp.  Na przykład w przypadku, gdy trasa zahacza o kościół – zawsze bierzemy poprawkę na to, że obiekt może być zamknięty dla spacerowiczów.

 Dlaczego warto zrobić spacerownik? 

Największą zaletą spacerowników jest ich bezobsługowość. Spacerownik pobieramy ze strony internetowej (pliki są na stronie naszej fundacji, na fb, jak również na stronie Muzeum w Gostyniu) i drukujemy. Jeśli idziemy w trasę z kimś i mamy do dyspozycji 2 smartfony – możemy nie drukować. Wówczas na jednym urządzeniu wyświetlamy spacerownik, drugim – odczytujemy współrzędne miejsc i kody QR.

Ze spacerowników możemy korzystać w dowolnym dniu o dowolnej porze. Kiedy dopada nas nuda w niedzielne popołudnie, podczas wizyty gości albo organizując wycieczkę dla grupy młodzieży.

Multimedialność i formuła gry sprawiają, że spacer może być atrakcyjny jako forma spędzenia czasu w rodzinnym gronie.  Spacer, odkrywanie ciekawych miejsc i dreszczyk emocji podczas rozwiązywania zagadek ze spacerownika to idealny pomysł na niedzielne popołudnie w rodzinnym gronie.

Inne zalety? Nie płacimy za wstęp. Nie musimy zdążyć przed zamknięciem. Nie czekamy w kolejce na wejście. Idziemy we własnym rytmie, o dowolnej porze…

W pandemii koronawiurusa spacerowniki są jeszcze bardziej przydatne.  Kiedy pobyt w czterech ścianach jest już nie do wytrzymania, możemy wyjść na spacer, samemu albo w gronie domowników, czy w małej grupie przyjaciół. To pomysł na –  dzisiaj powiedzielibyśmy pandemiczną – nudę. Pomysł na zabicie czasu dobry niezależnie od pory roku. 

Podsumowanie

Spacerowniki to sposób na odkrywanie historii miejscowości.  W formule aktywnej, rodzinnej, niebanalnej. W dobie koronawirusa warto podkreślić, że również bezpiecznej. Filmy dokumentują historię miejsca. Mamy 2 w 1: filmy o regionie (kilka odcinków filmów o regionie do wykorzystania w dowolny sposób, również poza spacerownikiem) i gotowe narzędzie do poznawania i promowania przeszłości miejscowości bez konieczności angażowania przewodnika.

Oczywiście zapraszamy do skorzystania z naszej nietypowej oferty spacerów. Dostępne są już:  

Spacerownik „Szlakiem organiczników” – to opowieść o organicznikach, pierwszych pozytywistach, którzy znaleźli nowy sposób na walkę z pruskim zaborcą i rozwój Wielkopolski pod zaborami;

Spacerownik „Domachowskie zagadki” – prezentujący bogatą historię wsi Domachowo, zwanej sercem Biskupizny.

Spacerownik „Lata 20-te, lata 30-te”  – przenoszący spacerowiczów w barwny i niezwykle ekscytujący czas dwudziestolecia międzywojennego

Spacerownik „Gotycka fara – fakty i ciekawostki” – opowiadający o historii kościoła nierozerwalnie złączonej z dziejami miasta.

Jeśli ktoś z Was chciałby zlecić nam przygotowanie spacerownika po swojej miejscowości, chętnie zabierzemy się do pracy.

Prosimy o kontakt na adres: fundacja@miejscemoje.org

Skip to content