Nie, to nie jest książka kucharska. To e-book ze scenariuszami lekcji. Namiastka tego, czego możecie doświadczyć odwiedzając Biskupiznę – mikroregion folklorystyczny wpisany przez MKiDN na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.   

Co ciekawego można robić na Biskupiźnie?  

Oferta jest bardzo szeroka – dla dzieci, dorosłych, seniorów i osób z niepełnosprawnościami. 

Spotkania z zespołem folklorystycznym, potańcówki przy dźwiękach kapeli biskupiańskiej,  tradycyjne imprezy – podkoziołek i katarzynki, warsztaty rękodzielnicze, kulinarne, śpiewacze , muzyczne i modowe, przysmaki z Biskupiańskiego Szlaku Kulinarnego, zabytkowe kościoły, Festiwal Tradycji i Folkloru, Tabor Wielkopolski,  Muzeum Stolarstwa i Biskupizny – wymieniać można by długo. 

Ofertę Biskupizny możecie poznać zaglądając do naszego e-booka. Znajdziecie tutaj przykłady zajęć, realizowanych przez ludzi związanych z tym regionem.  Autorami scenariuszy są lokalni edukatorzy i animatorzy kultury (muzycy i rękodzielnicy, podróżnicy, muzealnicy), jak również edukatorzy, etnografowie i artyści spoza regionu, wykorzystujący dorobek Biskupizny we własnych działaniach twórczych. 

Scenariusze pomyślane zostały tak, aby zajęcia mogły być realizowane w szkołach, świetlicach albo w domach. Proponowane działania dotyczą różnych dziedzin – teatru, muzyki, śpiewu, tańca, plastyki, a także kulinariów czy multimediów.  Autorzy proponują m.in. naukę piosenek biskupiańskich i tańców. Prezentują sposób na poznawania kolejnych elementów stroju folklorystycznego.  Proponują działania teatralne, których punktem wyjścia może być lokalna legenda. Jest też pomysł na zorganizowanie przyjęcia, na którym królować będą smakołyki z wiejskiego ogrodu i dekoracje wykonane z wykorzystaniem darów przyrody. Jest również instruktaż, jak zrobić słuchowisko. 

Zachęcamy do wykorzystywania pomysłów z naszego e-booka do twórczych działań z dziećmi i młodzieżą. Mamy też nadzieję, że „Szczypta Biskupizny” zaostrzy Wasz apetyt na odwiedzenie regionu. 

E-book dostępny jest tutaj. /link/

A ofertę pobytu na Biskupiźnie znajdziecie również w zakładce „Wycieczki pełne przeżyć”. Są tam m.in. propozycje spędzenia wolnego czasu z artystami, animatorami kultury, czy podróżnikami z Biskupizny. 

Skip to content