Film dokumentalny o historii gminy to gotowe narzędzie do wykorzystania na lekcjach. Szczególnie, że większość z nich stanowi komplet z gotowym scenariuszem zajęć. 

Nasze filmy dotyczą historii lokalnej. To opowieści, których nie znajdziecie w podręcznikach szkolnych. Dlaczego więc miałoby się te zagadnienia poruszać na lekcjach? 

Historia regionu, przeszłość rodzinnej miejscowości, o tym zawsze mówiło się w szkołach. Na lekcjach historii, podczas lekcji wychowawczych, na języku polskim. W wielu szkołach do dzisiaj znajdują się izby regionalne,  obchodzone są święta patrona, czy uroczyste apele nawiązujące do wydarzeń sprzed lat. 

Często brakuje materiałów do tego, aby zaprezentować dzieje miejscowości. Nie chodzi tylko o to, aby były one atrakcyjne dla młodzieży. Bywa, że zdjęcia, dokumenty, przedmioty związane z przeszłością nie są dostępne. Informacje źródłowe rozproszone są w licznych archiwach a pamiątek z epoki po prostu brak. 

Oto kilka głosów od nauczycieli: 

„Film o powstaniu wielkopolskim? Do dzisiaj korzystam. To jedyny dostępny materiał prezentujący tę historię lokalnie. Inne to przedstawienie tematu głównie z perspektywy wydarzeń poznańskich”. 

„Widzieliśmy Wasz film w szkole! Wychowawczyni naszego syna przygotowała lekcje o patronce naszej ulicy!”

„Nareszcie mamy film o patronie szkoły!” W prosty i ciekawy sposób możemy zaprezentować tę postać uczniom”

Nasze filmy i scenariusze lekcji o regionie to tzw. gotowce.  Zarówno materiał filmowy, jak i propozycja zajęć opracowywane są przez historyków, którzy od lat badają dzieje regionu, publikują artykuły popularno-naukowe, mają doświadczenie w pracy z młodzieżą w szkole. 

Filmy przygotowywane są w myślą o młodzieży. Choć poruszane w nich wątki często wymagają sporej znajomości kontekstu historycznego, staramy się opowiadać historię w jak najbardziej przystępny dla młodzieży sposób. 

Stąd też pomysł na grafiki filmowe, sceny fabularyzowane, obecność zawodowego aktora itp.  W filmach grają mieszkańcy, wcielając się w role bohaterów z epoki albo narratorów – przewodników bądź pełniąc rolę eksperta z danej dziedziny. 

Kogo zobaczycie? M.in. obecnych burmistrzów gmin, pracowników urzędów miejskich dyrektorów instytucji kultury, nauczycieli z miejscowych szkól i in. A także młodzież z grup teatralnych, może waszych sąsiadów, rodziców, dziadków. 

Wśród scenariuszy znajdziecie lekcje o powstaniu wielkopolskim na ziemi gostyńskiej, o patronach szkół (Wanda Modlibowska, Stanisław Fenrych, Edmund Bojanowski), o pracy organicznej, o tym jak można pomagać (działać społecznie). Warto podkreślić, że mamy też jeden scenariusz lekcji muzyki – przybliżającym magiczny instrument, jakim są… dudy wielkopolskie. 

W scenariuszach lekcji proponujemy szeroki wachlarz metod i narzędzi dydaktycznych, włącznie z użyciem multimediów,  aplikacji internetowych, gier i krzyżówek, po realizację projektów. 

Wszystkie nasze materiały dostępne są na wolnych licencjach. Można z nich korzystać bezpłatnie, ale niekomercyjnie, z zachowaniem praw autorskich, w oryginale i bez tworzenia utworów zależnych. 

Przy okazji dodajmy, że chętnie skorzystamy z podpowiedzi, jakie inne filmy i  scenariusze lekcji przydałyby się w Waszej pracy? To pytanie adresujemy nie tylko do nauczycieli, ale też regionalistów, animatorów kultury, edukatorów? Prosimy o podpowiedź. Naszą intencją jest realizacja materiałów jak najbardziej użytecznych dla odbiorców. 

Filmy i scenariusze lekcji dostępne są tutaj: 

Skip to content